Bukwałdzka Kuplanocka

Home / LIFESTYLE / Bukwałdzka Kuplanocka
Bukwałdzka Kuplanocka

Noc Kupalna, Kupała, Kuplanocka, Sobótka!

Szykujmy się!

Ludy Słowiańskie obchodziły Kuplanockę podobnie – skoki przez ognisko miały oczyszczać, chronić przed złem i nieszczęściem.

By ustrzec bydło przed urokami zakładano im na rogi zasuszone wianki bylicy. O świecie obchodziło się domostwa z pochodniami zapalonymi od całonocnych ognisk by chronić je przed złymi duchami.

W Skandynawii palono ogniska na rozstajach dróg i nad brzegami jezior wierząc w magiczną moc oczyszczenia.

Nie tylko jednak ludy słowiańskie obchodziły Noc Kupały. Obrzędy o podobnym charakterze odprawiane były przez ludy germańskie i celtyckie. Także Finowie i Estończycy obchodzą to święto a na Łotwie jest to nawet święto Państwowe!

_MG_2397

Stara Litewska legenda głosi, że pierwszej wiosny po stworzeniu świata, Księżyc poślubił Słońce. Kiedy jednak Słońce po nieprzespanej nocy poślubnej wstało ponad horyzont, Księżyc zdradził je z Jutrzenką. Od tej pory są zaciekłymi wrogami i walczą na niebie a najzagorzalsza walka odbywa się w noc letniego przesilenia.

Wyraz kupała wbrew obiegowej opinii nie pochodzi od słowa kąpać, obmywać, lecz od pierwiastka kump, kup – jarzyć, żarzyć – kojarzyć się z ogniem i jego bóstwami. Kump natomiast oznaczało zbiorowość, plemię, wspólnotę, gromadę – wspólnota w oddawaniu się obrzędom.

20150620_202603

Jest to jedno z wielu świąt pogańskich zaanektowanych przez Chrześcijaństwo – stąd dzisiejsze określenia Nocy Kupały np. Noc Świętojańska. Jeśli natomiast chodzi o słowo sobótka, późniejsze określenie kupalnocki, to prawdopodobnie stworzone zostało przez Kościół i miało wydźwięk pejoratywny – sobótka – mały sabat a przecież wszystko co bliskie naturze jest czyste i piękne!

Informacje na temat obchodów sobótki są dosyć skąpe, z racji tego, że Kościół próbował te obchody początkowo zwalczać (zarówno własnymi środkami, jak i za pośrednictwem zakazów i kar ogłaszanych przez władców świeckich), a później zmieniać, nadając im sens, wyraz i symbolikę chrześcijańską. W wyniku tych działań obchody kupalnocki stopniowo zaczęły zanikać, ulegały zapomnieniu bądź zniekształceniu już w okresie XII-XV wieku, by w drugiej połowie XVI stulecia znów odżyć, wraz z nadejściem epoki głoszącej powrót człowieka do natury, do tego, co dawne i pierwotne.

Był to czas wróżb i magii. Wierzono w moc ziół i roślin

20150620_202527

Szczypiorek

Wróżbą świętojańską jest wiązanie kokardek na szczypiorku. Każda panna, która chce poznać imię swojego przyszłego męża powinna niewielkimi kolorowymi wstążkami przewiązać źdźbła szczypiorku. Kokardki muszą mieć przypisane imię chłopca. Po ośmiu dniach od nocy Kupały trzeba sprawdzić, który szczypiorek jest najwyższy i odczytać imię napisane na wstążce. Właśnie tak będzie miał na imię jej przyszły mąż20150620_202719

Cząber

Panna, która chce się dowiedzieć czy będzie szczęśliwa w małżeństwie, a miłość  będzie dozgonna powinna wstawić do wazonu dwa krzaczki cząbru i postawić go obok swojego łóżka. Rankiem następnego dnia trzeba zioła obejrzeć. Jeżeli połączyły się, to wszystko będzie w porządku. Jeśli uschły, to i miłość zwiędnie.

20150620_205322

Dziurawiec, piołun, czarny bez, łopian, bylica i werbena.

Każda panna , która przyoblecze się w te zioła w Noc Sobótkową zapewni sobie urodę, zdrowie i powodzenie. Po skończonych tańcach, zioła należy spalić w ognisku

20150620_214922

Wianki

Panna, która marzy o zamążpójściu powinna upleść wianek z polnych kwiatów i ziół, wzmocnić go trzema gałązkami wierzby i przyozdobić palącą się świeczką. Wianek należy położyc na wodzie. Jeśli  wianek popłynie w dal a żaden kawaler go nie wyłowi, wówczas panna nie może liczyć na rychłe zamążpójście. Jeszcze gorzej jest, gdy zgaśnie świeczka. To wróży, że dla dziewczyny nadchodzi zły okres w życiu.

20150620_221903

Odpowiedz

Twój adres nie zostanie opublikowany.

X