Tarczyca- przyczajony tygrys ukryty smok

Tarczyca- przyczajony tygrys ukryty smok

Tarczyca-  niewielki gruczoł znajdujący się w dole szyi. Ma kształt motyla, choć jego podstępne działanie, gdy zaczyna szwankować nasuwa mi raczej na myśl ćmę trupia główka z Milczenia Owiec.

Tarczyca reguluje proces przemiany materii w całym naszym organizmie. Kalcytoina wydzielana przez tarczycę reguluje pracę nerek, wpływa też na gospodarkę wapniowo fosforową. Tarczyca reguluje pracę układu pokarmowego, ma wpływ na układ nerwowy oraz układ kostny. Wpływa na gospodarkę wodną, lipidową odpowiada za tempo przemian metabolicznych.Wydzielane przez tarczycę tyroksyna i trijodotyronina kontrolują oraz regulują wiele procesów zachodzących w organizmie. Hormony te odpowiadają m.in. za prawidłową pracę mózgu.

Ten mały niepozorny gruczoł ma wpływ na działanie całego organizmu. Niewiarygodne jest to jak strasznie potrafi nas zmasakrować jej nieprawidłowe działanie..Niedoczynność, zapalenie tarczycy, Hashimoto

Podstępnie zabiera energię życiową dając w zamian ból. Jak się mocno postara boleć może Cię każdy staw, każdy mięsień , każda komórka ciała.

Do tej pory noc była nocą i czasem wypoczynku? O nie nie nie nie, chora tarczyca wywoła bezsenność, będziesz liczyć owce do 3 w nocy by za chwilę zmienić zdanie i zwalić cię z nóg na 24 godz, gdzie podniesienie powieki będzie niesamowitym wyczynem.

Czujesz że masz” wczesnego Alzheimera”? Nie potrafisz złożyć zdania i masz wrażenie że nagle skretyniałeś? Nie, to tarczyca szaleje- odbiera koncentrację, zaćmiewa umysł.

A gdy już po tych 20 godzinach snu budzisz się zmęczona jak po przebiegnięciu maratonu widzisz swoja twarz nabrzmiałą, z opuchniętymi powiekami, palce niczym serdelki nie nadają się do niczego, brzuch paskudnie wzdęty

Na szczotce zostaje milion włosów. Z twojego kucyka niegdyś pięknego sypie się pierze i nagle widzisz że stracił 1/3 długości, włosy po prostu się połamały. Cera, tak pieczołowicie chroniona przed słońcem pokrywa się łuska, jest sucha piecze- wyglądasz jak opuchnięty krokodyl- mało tego na dokładkę tarczyca obsypie cię całą masą pryszczy.

Na ostatnich nogach zwlekasz się na trening, na bieganie, lecz nadal tyjesz  pomimo zdrowych zielonych posiłków. Sił co raz mniej ale idziesz cholera na trening bo tyłek rośnie i przecież jak to,jesz zdrowo, wcale nie za wiele, ruszasz się, wiec  jak to ,się pytam,??!!

Padasz na ryło i tyjesz dalej a tarczyca śmieje się do rozpuku.

W końcu zaczynasz się poddawać, nadchodzi apatia, niechęć.

Co mi jest Pani Doktor, przemęczenie, stres, tryb życia, za dużo wyzwań, małe dzieci. Zalecam urlop. Urlop przesypiasz, nic nie jest lepiej, wysyłają Cie do psychiatry, tak to częste w tych czasach to depresja, ta presja, pęd życia, wyzwanie, przemęczenie, małe dzieci. Łykasz jakieś prochy nic nie lepiej, Kolejny lekarz kolejna diagnoza ‚ to już tak jest w tym wieku proszę pani” w jakim wieku cholera, chce ci się krzyczeć jeśli w tym wieku tak się czujesz to za 10 lat przyjdzie jesionowy garnitur wkładać, całe ciało krzyczy że czuje się na lat 70! Warmia mówią podmokła – wiec reumatolog bo stawy bolą, dłonie nie mają sił, wszystko skręca, znowu jakieś prochy, nic nie lepiej. Szukasz dalej, kleszcz, tak to na pewno borelioza, zgadzają się wszystkie symptomy, to nic że wynik ujemny czepiasz się tej boreliozy.

Nieśmiało gadasz ze znajomymi- oj tam wymyślasz, oj tam zmęczenie stres, wyzwania, małe dzieci tak to już jest mówią.

A jak Cie widza- Ty weź zobacz taka laska była, zapuściła się, za dużo żre , odwłoka nie rusza,nie trenuje, o włosy nie dba, o matko a taka była fajna dziewczyna ale wiesz jak jest stres, presja praca, małe dzieci.Zaniedbała się że ech.

Walczysz dalej, po każdym posiłku zgon, a nawet prazgon, kołatanie serca, siódme poty po niewielkim posiłku, czy to już starość myślisz sobie. Mało tego masakrują cię wahania nastroju, od obojętności po wybuch niczym pochodnia od zapałki. Poddajesz się,  bezsilność, nikt nie traktuje Cie poważnie, dorabiasz się łatki  hipochondryczki .

Wreszcie widzisz światełko w tunelu, spotykasz kogoś kto przeczytał cały internet i wyciąga do ciebie dłoń, zbadaj TSH mówi. Robisz badania TSH wychodzi ponad 10. Norma dla Twojego wieku to 0,8- do 1,2. Łapiesz się za głowię lecisz do lekarza, dostajesz leki i myślisz że już wszystko będzie cudownie wszystko będzie przepięknie…. Ale przyczajony tygrys ukryty smok nie odpuszcza i przygotuj się będziecie już zawsze razem na dobre, choć częściej na złe. Lekarz zaleci Ci syntetyczną tyroksynę w dawce odpowiedniej i wyśle do endokrynologa. Gdy już odczekasz swoje 8-9 miesięcy w kolejce, endokrynolog pokiwa głową, zaleci stosować tę samą dawkę i po 6,5 minutach wizyty zaleci kontrolę za 6 miesięcy. Doktorze a moja waga, moja cera, moje włosy, moje zapuchnięte ja , moje skretynienie? Gdzie jest moje ja, chcę tylko odzyskać siebie! Tak to już jest przy tarczycy usłyszysz, drzwi się zamkną, wodociągi rusza dalej- kolejne 6 minut na pacjenta.

Choć Hakaru Hashimoto odkrył nowy typ zapalenia tarczycy już w 1912 roku jego badania zyskały uznanie dopiero w latach 50tych długo po jego śmierci. Mimo tego że od badań nad zapaleniem tarczycy typu Hashimoto minęło ponad 100 lat dopiero od niedawna lekarze sugerują wpływ nietolerancji glutenu i laktozy na choroby tarczycy. A jak to się stało? Sami pacjenci zamęczając specjalistów pytaniami o dietę w chorobach autoimmunologicznych skłonili lekarzy do pochylenia się nad tematem. Smutne prawda?

Nie jestem lekarzem, nie jestem specjalistą, większość wiedzy zdobyłam od osób życzliwych, takich które latami szukają informacji ” jak żyć z tarczycą”. Którzy wszystko znaleźli sami, sprawdzili metoda prób i błędów , którzy tak długo zawracali gitarę lekarzom aż ci pochylili się nad tematem.

Zdaję sobie sprawę jak bardzo emocjonalny jest ten wpis lecz jeśli poniższe objawy Cię dotyczą  koniecznie zbadaj swoje TSH- czyli poziom tyreotropiny hormonu wytwarzanego przez przysadkę mózgową, który pobudza wydzielanie tyroksyny przez tarczycę. Jest to wyjście do badania fT4 , fT3 oraz prolaktyny,TG i USG tarczycy.  Bardzo ważne by pamiętać , że  TSH powyżej 2,5 może już wskazywać na  niedoczynność tarczycy choć norma to aż 4,2!  Niestety trzeba też pamiętać, że wyniki badań „w normie” nie oznaczają zdrowia. Norma TSH nie obrazuje stanu organizmu. Ponieważ jest to chorobą autoimmunologiczna  należy szukać jej źródła. Kolejny krok to badanie KyberKompakt czyli ilościowe badanie flory bakteryjnej , HPU/KPU test na zaburzenia metaboliczne, test na nietolerancje pokarmowe.         Jeśli przyjdzie Ci się pożegnać z glutenem i laktozą nie myśl że jesteś na diecie, Nie myśl, że z czegoś  rezygnujesz i coś tracisz, Przeciwnie możesz tylko zyskać- krok po kroku odzyskasz swoje życie. Będzie to dosłownie krok po kroku, czasem jeden do przodu a dwa do tyłu bo tarczyca nie podda się nigdy. Jednak da się z nią żyć choć to kolczasty związek:)

Co może Cię zaniepokoić

 • nagły niewyjaśniony przyrost wagi gdy nie zmieniasz nawyków żywieniowych
 • opuchnięcie twarzy, powiek, „zbieranie wody” w organizmie
 • wrażenie opuchnięcia, wzdęcia, przelewanie w brzuchu
 • drażliwość, zmiany nastroju
 • ospałość, niechęć , apatia
 • kłopoty z pamięcią, koncentracja, motywacją
 • brak sił po przebudzeniu
 • niepokój, lęki
 • wypadanie , suchość, łamliwość włosów, sucha cera, wypryski i niedoskonałości
 • przedwczesne siwienie włosów
 • kłopoty z koncentracją, spowolnienie psychiczne
 • spowolnienie fizyczne
 • bóle i sztywność stawów,  bóle mięśni
 • depresja, choroba afektywna dwubiegunowa
 • zaparcia
 • hipercholesterolemia z podwyższonym LDL
 • potliwość, uderzenia gorąca
 • zatrzymanie miesiączki
 • kłopoty z zajściem w ciążę, poronienia

Jeśli okaże się że cierpisz na Hashimoto pamiętaj- nie jesteś sam. My pokolenie Czarnobyla.

 

** Zdjęcie z zasobów inetrnetu

 

 

 

 

 

 

Odpowiedz

Twój adres nie zostanie opublikowany.

X