Las na receptę

Kąpiele Leśne

Nazywam się Marek Michalski

Z zawodu jestem dziennikarzem specjalizującym się w tematyce przyrodniczej i popularno-naukowej.

Ukończyłem studia w kierunku edukacji artystycznej i psychologii pozytywnej.

Od lat pasjonuję się ciałem i umysłem, zgłębiam tajniki medytacji w nurcie mindfulness oraz buddyjskiej, praca z oddechem- pranajama i metoda Butejki.

Pasjonuję się kajakarstwem zwałkowym i praktyką metody Wima Hofa.

Przede wszystkim zaś jestem przewodnikiem i instruktorem Shinrin yoku- Kąpieli leśnych.

Chodź ze mną do Lasu

„Kąpiel leśna” to rodzaj terapeutycznego i medytacyjnego kontaktu z przyrodą. Nazwa jest metaforycznym określeniem poczucia głębokiego zanurzenia w atmosferze lasu.

Ta forma bardzo spokojnej aktywności wywodzi się ze starej japońskiej tradycji, która od początku lat 80-siątych została poddana licznym badaniom i metaanalizom. W efekcie powstała tzw. „terapia lasem”, która jest bardzo popularna w krajach azjatyckich, USA, Nowej Zelandii, Hiszpanii i Niemczech. Zdobywa również coraz większą popularność w naszym kraju.

W 2022 roku polskie środowisko tzw. przewodników kąpieli leśnych zauważyło potrzebę ustandaryzowania szkolenia oraz opracowania m.in. standardów etycznych. W wyniku tego powstało Polskie Towarzystwo Kąpieli Leśnych, którego mam przyjemność być jednym z członków-założycieli.

modrzew magiczne drzewo

Shinrin Yoku łączy w sobie profilaktykę prozdrowotną, medytację uważnej obserwacji z bardzo uważnym korzystaniem ze wszystkich zmysłów.

Technicznie kąpiel leśna polega na bardzo, bardzo powolnym spacerze ( w tempie ok. 1 km/h), który jest swoistą formą medytacji w ruchu oraz korzystaniu z tzw. „zaproszeń”, które proponuje przewodnik. Mogą one wymagać zaangażowania zmysłów, wyobraźni a nawet pewnych zdolności artystycznych. Kąpiel leśna może przyjmować różne formy w zależności od grupy dla której jest przeprowadzana.

Ideą jest to by była to aktywność praktycznie bezwysiłkowa a „zaproszenia” są tylko sugestiami, z których można korzystać lub nie. Rolą przewodnika jest pomóc uczestnikom poczuć głęboki związek z naturą, ale też niczego nie narzucać i nie zakłócać impulsów, które mogą poczuć uczestnicy kąpieli leśnej.

Jak pokazuje praktyka – kąpiel leśna może być niezwykle głębokim i nowym doświadczeniem również dla ludzi, którym wydaje się ,że doskonale znają las – przyrodników, fotografów przyrody, leśników czy osób mieszkających w lesie, jak i osób znających i praktykujących różne rodzaje medytacji.

Shinrin Yoku jest też świetną formą zachęcającą do działań proekologicznych i wiedzy o człowieku i naturze.

Praktyka SHINRIN YOKU ma potwierdzone naukowo działanie przeciwzapalne i wspomaga układy:

  • nerwowy
  • krążenia
  • oddechowy
  • immunologiczny
  • hormonalny
  • pokarmowy
  • ruchu

 

Dołącz do mnie

Kąpiel leśna shinrin yoku

medytacje oddechowe

ekspozycja na zimno

Kontakt

lasnarecepte@gmail.com

696030012