Mój ukochany Teściu – Dziadek Janusz jest Ślązakiem pełną paszczą. Mówi zaśpiewem i gotuje żurek. Od zawsze trwała między nami żartobliwa rywalizacja dotycząca żurkowych standardów- Tato uznaje jedynie żurek ortodoksyjny- czyli ziemniaki plus dobra kiełbasa, zakwas, czosnek majeranek i śmietana. Ja gotowałam żurek na włoszczyźnie.W jednej kwestii jesteśmy zgodni- żurek na sklepowym zakwasie to potwarz absolutna:)

Żur, żurek czy może barszcz biały?

Żur przywędrował do nas z ziem niemieckich w około XV wieku- była to gęsta zawiesista zupa na bazie ukwaszonej mąki żytniej razowej. Zakwas był oczywiście „produktem ubocznym” z pieczenia chleba. Żur był kwaśny, gotowany na wędzonce , z dużą ilością czosnku ,często okraszony skwarkami.

Żurek to delikatniejsza wersja żuru- zakwas żurkowy robi się z mąki pszennej . Aromatyzowany zielem angielskim, liściem laurowym i majerankiem, gotowany na wywarze z białej kiełbasy, podawany z nią oraz z jajkiem,. Zabielany sowicie śmietaną

No i barszcz biały- nasza potrawa staropolska. Gotowany na bogatym wywarze mięsnym spod mięs wielkanocnych , z obecnością suszonych moczonych grzybów, z białą kiełbasą. Barszcz zakwaszany był kwasem spod ogórków lub spod kiszonej kapusty, podawany z dużą ilością majeranku

Znając cały przegląd naszych zup staropolskich mogę z ręką na sercu powiedzieć, że w naszym domu króluje żur zabielany- w chlebie, z majerankiem i czosnkiem z wędzoną aromatyczną kiełbasą – taki żurkowy misz masz:)

A jak zrobić idealny zakwas na żurek?

Coś pysznego?

 Zrób sobie zakwas na żur

Potrzebujesz

  • szklanką mąki- w zależności od tego jaki chcesz mieć smak- możesz użyć mąki żytniej pełnej ( jak ja) lub żytniej z lekkiego przemiału
  • 2 szklanki letniej wody
  • 2-3 ząbki czosnku
  • czerstwa kromka dobrej jakości chleba razowego

Do litrowego słoja wsypuję mąkę wlewam wodę i mieszam wszystko drewnianą łyżką. Czosnek miażdżę nożem na desce i dodaję do zakwasu. Chleb rwę na cząstki i również dorzucam.

Ważne by słoik tylko delikatnie przykryć- nie zakręcamy go szczelnie bo może wybuchnąć. Zakwas stawiamy w ciepłe miejsce na około 5 dni.

Mój żurek już nastawiony, wkrótce na blogu przepis na tyglowy żur

Z chrzanem czy bez?

Ani w moim ani w Taty domu do żurku nigdy nie dodawało się chrzanu, a jak jest u Was?:)