śól świerkowa do gotowania

sól świerkowa

Sól Świerkowa

Tęskno już za wiosną i soczystymi chwastami ale luty to ostatnia szansa żeby zrobić zapasy wartościowej soli świerkowej

W czasie od grudnia do marca świerkowe igliwie jest najbardziej skondensowane pod kątem właściwości prozdrowotnych, zawiera też najwięcej olejków eterycznych. Drzewo zbiera wszystkie siły na kolejny sezon, młode przyrosty i szyszki.

Igliwie zawiera niezwykle wartościowy olejek , w którego składzie znajdziesz substancje takie jak linalol, cymol i limonen oraz kamfen, borneol, santen, mircen czy octan bornylu – cenny antyoksydant występujący też w olejku sosnowym czy pichtowym  czyli z olejku z jodły syberyjskiej

Występujące w świerku substancje zawarte w jego igliwiu, żywicy oraz olejku eterycznym mają silne właściwości antyseptyczne, przeciwzapalne na błony śluzowe oraz rozkurczowe w stosunku do mięśni gładkich tchawicy i oskrzeli, a także układu pokarmowego.

Preparaty ze świerku hamują rozwój bakterii i grzybów, ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny w przypadku infekcji oddechowych, a następnie osuszają błony śluzowe. Ułatwiają oddychanie i mają właściwości napotne. Pobudzają także wydzielanie soku żołądkowego, ale nie jelitowego. Działają też moczopędnie i żółciopędnie.

Dlatego poza zieloną sola warto sięgać częściej po napary z zimowego igliwia.

Zrób sobie sól świerkową do kuchni

Sól świerkowa do gotowania

Potrzebujesz

1 szklankę igieł oraz pączków ze świerku zwyczajnego ( igły i paczki zbieramy od grudnia do marca)

1/2 szklanki soli niejodowanej- kłodawskiej lub himalajskiej

Igły z solą umieszczamy w blenderze /termo/lidlomixie i blendujemy na wysokich obrotach do całkowitego połączenia i pocięcia igiełek. U mnie był to czas 2x po 40 sekund moc 8

Igły z solą można połączyć również w sposób tradycyjny w moździerzu

Otrzymana mieszankę przesypuję  do miski i odstawiam na dobę w ciepłe miejsce

W tym czasie igiełki i włókna osuszą się i można przystąpić do przesiewania. Mieszankę przesiewam dwukrotnie przez sitko, sól przesypuję do słoika ze szczelnym zamknięciem. Sól pasuje do wielu dań na ciepło i na zimno

Sól świerkowa do kąpieli

Zrób sobie sól świerkową do kąpieli

Potrzebujesz

2 szklanki igliwia

2 szklanki soli epson lub siarczanu magnezu

Składniki łączę i blenduję. w przypadku soli do kąpieli przesiewanie jej nie jest konieczne.

Połączenie siarczanu magnezu i bogatego w olejki świerku da nam ogromne korzyści. Kiedyś już pisałam o transdermalnym przenikaniu magnezowym- przy niedoborach tego pierwiastka równie skuteczne co zażycie suplementu jest kąpiel, gdzie przez cała skórę wchłaniamy magnez do tego olejek świerkowy zawarty w soli pobudzi krążenie krwi i limfy. Ma działanie przeciwbólowe i sprawdza się w łagodzeniu nerwobólów, bólów mięśniowych i stawowych, a także tych występujących przy urazach i reumatyzmie. Łagodzi również stany zapalne skóry.

 

Składniki produktów zielarskich ze świerku pomagają też wzmacniać układ odpornościowy, regulować procesy przemiany materii, a także koić nerwy i zdrowo spać. Kąpiel z dodatkiem soli świerkowej pomoże nie tylko przy zmęczeniu i bólach mięśniowo-stawowych, ale ma też działanie relaksujące, uspokajające i odświeżające.

Uwaga jednak-

Świerk może też niestety powodować uczulenia. Przy stosowaniu, naparów, nalewek i syropów świerkowych należy więc zachować ostrożność. W przypadku skłonności do alergii należy wykonać najpierw test, przyjmując lub nakładając na skórę jedynie niewielkie ilości preparatu Produkty na bazie świerku, zwłaszcza olejek eteryczny i nalewka, nie są wskazane w przypadku małych dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią.